Get Adobe Flash player

دوره خلبانی در امریکا

دوره خلبانی در امریکا:

 

همانطور که در قسمت درباره ما و خدمات سایت عنوان شده، اعضای سایت FlightVisa سعی خواهند کرد به شما ایرانیان ( چه مقیم ایران و چه در خارج از کشور ) در گرفتن پذیرش از مدارس خلبانی یا دانشگاه های امریکا کمک کنند. (البته سعی شده در حد امکان برای برخی رشته های دیگر نیز خدمات لازم صورت گیرد، لطفا قسمت خدمات سایت را ببینید)


مزایای طی دوره خلبانی در امریکا:

پرداختن به مزایای تحصیل در خارج از کشور و بخصوص در امریکا خود بحثی مفصل است که در سایر سایت ها به اندازه کافی به آن پرداخته شده است که می توانید با استفاده از گوگل کمی بیشتر در مورد آن تحقیق کنید. ولی ما در اینجا فقط چند مزیت کلیدی را در مورد رشته خلبانی بیان می کنیم.

-  کیفیت بالای آموزش (اولین کشور دنیا از لحاظ سطح آموزش و امکانات آموزشی، استانداردهای آموزشی و پروازی)

-  وجود انواع هواپیماها برای آموزش بدون هیچگونه محدودیت

-  سوخت کافی (که باعث می شود زمان شما بابت محدودیت این گزینه از بین نرود)

-  آب و هوا

شایان ذکر است که موارد بالا تعیین کننده های کلیدی در انتخاب شما برای محل تحصیل هستند. برای مثال کیفیت آموزش و اعتبار بالای مدارک امریکایی در تمام دنیا به شما در یافتن شغل کمک خواهند کرد.  قطعا در هر خط هوایی و در هر کشوری که اقدام کنید، محل تحصیل شما در امریکا به شما کمک خواهد کرد تا از تمام رقیبان خود جلوتر باشید. با توجه به هزینه های بالای دوره خلبانی این موضوع بسیار اهمیت دارد که شما بعد از اخذ مدرک بتوانید با اعتماد به نفس بیشتری برای پرواز در خطوط هوایی دنیا اقدام کنید و زودتر بتوانید هزینه های پرداخت شده را جبران کنید.


اگر به هر نحوی طول دوره آموزشی خلبانی افزایش پیدا کند، هزینه های بیشتری را به شما تحمیل خواهد کرد. شما باید به نحوی محل تحصیل خود را انتخاب کنید که کمترین موانع را در حین تحصیل به شما تحمیل کند تا شما قادر باشید در کمترین زمان دوره خود را به پایان رسانده و هرچه زودتر وارد بازار کار شوید. در این میان حتی در دسترس بودن سوخت هواپیما نیز تاثیرگذار خواهد بود. چراکه تحصیل در مراکز آموزشی ای که در تامین سوخت دچار مشکل هستند باعث می شود تا دانشجوبان نتوانند دروس پروازی خود را طبق برنامه زمان بندی شده بگذارنند. در این میان شرایط جوی هم یکی از کلیدی ترین پارامترها در تصمیم گیری خواهد بود. قاعدتا تحصیل در محلی مثل ایالت کالیفرنیای امریکا یکی از بهترین نقاط دنیا خواهد بود چرا که شما تقریبا از تمام روزهای سال برای پرواز استفاده خواهید کرد. درحالی که در سایر کشورها این شرایط همه یکجا مهیا نیست.


در دسترس بودن هواپیما ها هم (از لحاظ نوع، تعداد و همچنین به روز بودن) و امکانات مربوط به سرویس و نگهداری هواپیما ها در شرایط ایمن پروازی در هیچ کشوری مثل امریکا نخواهد بود که این موضوع باعث می شود که شما هرگز زمان خود را بابت این تیپ مسائل از دست ندهید. 


بطور خلاصه تمام شرایط برای تحصیل با کیفیت بالا، و به مراتب با هزینه های پایین تر از اکثر کشورهای دنیا در امریکا برای شما فراهم خواهد بود. 


برخلاف آنچه که در نگاه اول در ذهن علاقه مندان پرواز نقش می بندد، هزینه های تحصیل در رشته خلبانی در امریکا نه تنها بالاتر از سایر کشورها نیست بلکه پس از بررسی و مقایسه هزینه های تحصیل در سایر کشورها و حتی کشور اصلی خود متوجه خواهید شد که در امریکا هزینه های پرواز به مراتب پایین تر خواهد بود. 


بدون تردید در هیچ کشوری مانند امریکا تمام این شرایط برای یک دوره آموزشی حرفه ای و عالی یکجا فراهم نخواهد بود. ضمن اینکه تحصیل در خارج از کشور صرف نظر از خود تحصیل گنجینه ای گرانبها از انوع تجاربی خواهد بود که خاطرات آن برای همه عمر همراه شما خواهند بود و کوله بار شما را برای یک آینده بهتر پربار تر خواهند کرد. بدون شک تحصیل زیر نظر اساتید حرفه ای پرواز در امریکا و در کنار دانشجویان امریکایی و غیر امریکایی فرصت هایی خواهند بود که هرگز در هیچ کجای دیگر نصیب شما نخوهند شد. 

 

 


اطالاعات کلی در مورد دوره خلبانی در امریکا:

 

در امریکا بیش از 800 مرکز برای آموزش خلبانی وجود دارد، که بعضی از آنها دانشگاه و خیلی های دیگر مدارس خلبانی هستند. حتی افرادی هم هستند که زیر نظر اساتید پروازیخصوصی (تایید صلاحیت شده) اقدام به طی دوره می نمایند. اما همه این مراکز و مربیان طبق قوانین سازمان هوانوردی امریکا (FAA)  فعالیت می کنند. FAA قوانین بسیار سختگیرانه ای در همه بخش های صنعت هوانوردی دارد که استانداردهای بخش آموزش و کیفیت و ایمنی آن جایگاه ویژه ای در این بین دارند.


در امریکا دوره خلبانی به دو صورت برگذار می شود (Part 61 & Part 141) که در سایر قسمت های سایت در مورد آنها توضیح داده شده است. ولی در کل کسانی که تحت Part 141 مشغول به گذراندن دوره می شوند باید طبق سیلابس های تایید شده توسط FAA و گام به گام مراحل آموزشی خود و تمام کلاس های زمینی را با استاد خود بگذرانند.


ولی کسانی که تحت Part 61 مشغول به تحصیل هستند می توانند بخشی از کلاس های زمینی را خود مطالعه کرده و در صورت نیاز به استاد مراجعه نمایند و یا اگر استاد لازم دانست با هماهنگی استاد و دانشجو کلاس مورد نظر برگذار می شود.


در کل خیلی این دو با هم فرقی ندارند . اما نکته مهم این که دانشجویان خارجی باید تحت Part 141 دوره را بگذرانند. در نتیجه دانشجویان خارجی حتما باید در مدارسی پذیرش بگیرند که دارای تاییده از FAA برای Part 141 باشند. (چون ممکن است مرکزی برای 61 تاییدیه داشته باشد ولی برای 141 دارای مجوز نباشد.)


دوره خلبانی در امریکا شامل مراحل زیر است:

 

-   دوره Private Pilot  که شما در انتهای دوره Private Pilot License می گیرید و یا به عبارتی PPL

-   (Instrument Rating (IR

-   Commercial

که به ترتیب باید حداقل 40 ، 50، 100 ساعت برای هر کدام از دوره های بالا پرواز کرده باشید. البته ساعت های ذکر شده حداقل های لازم از نظر قوانین هستند و ممکن است شما در عمل به تعداد ساعت های بیشتری برای گذراندن دوره نیاز داشته باشید که بستگی به توانایی، استعداد، سطح زبان انگلیسی و همچنین نظر مربی شما دارد.  بعد از دوره Commercial دانشجو می تواند درصورت علاقه دوره Multi-Engin را نیز طی نماید. (البته دوره های بسیار زیادی هستند که دانشجو به دلخواه خود و با توجه به هدفی که دارد بعد از اتمام دوره Commercial می تواند بگذارند. )


خیلی از مدارس نیز دوره خلبانی را طوری طراحی کرده اند که دانشجو بتواند دوره های مربوط به مربی گری را نیز بگذارند. با این کار دانشجویان پس از اتمام دوره می توانند به عنوان استاد پروازی مشغول به فعالیت شوند که مزایای زیادی برای آنها دارد. اول اینکه می توانند به عنوان استاد پرواز درآمدی داشته باشند ( در حال حاضر برای هر ساعت 50 دلار ) دوم و مهمتر اینکه تعداد ساعت پروازی خود را بالا ببرند. (البته برای دانشجویان خارجی کار کردن به عنوان استاد پروازی به شرطی خواهد بود که متقاضی دارای مجوز کار در امریکا باشد.)


البته اینکه دانشجویان ایرانی می توانند در امریکا بعد از اتمام دوره مشغول به فعالیت شوند یا نه به عوامل زیاد دیگری بستگی دارد که سعی خواهیم کرد در مبحثی دیگر این موضوع و فرصت های شغلی دیگر را بیشتر توضیح دهیم. ولی به عنوان قانون کلی دانشجو بعد از اتمام دوره نمی تواند در امریکا بماند. دقت کنید که درس خواندن (در هر رشته ای) در یک کشور دیگر با کار کردن در آن کشور دو موضوع متفاوت و تابع قوانین جداگانه ای هستند. 


پیشنهاد ما به شما این است که درصورتی که مایل هستید خلبان شوید، با توجه به هزینه های بالای این رشته، سعی کنید کشوری را انتخاب کنید که بیشترین بهره را از هزینه و زمانی که صرف می کنید ببرید. مطمئنا وقتی شما در کشوری مثل امریکا خلبان می شوید، ضمن اینکه می توانید این دوره را در زمان کوتاه تر (با توجه به توانایی های خودتان) و همچنین با هزینه های پایین تری سپری کنید، خیلی راحت تر از سایر رقیبان خود می توانید در خطوط هوایی سایر کشورها جذب شوید.  پیشنهاد می شود صفحه سئوالات متداول و پاسخ های متداول را حتما مطالعه نمایید. اینجا کلیک کنید